top of page

Az Oszakai Egyetem és a Mongol Tudományos Akadémia Történelmi és Régészeti Intézetének közös régészcsoportja egyedülálló síremlék romjait fedezte fel Kelet-Mongóliában a Dongoin Sire nevű sztyeppén a 2015-tÅ‘l 2017-ig tartó három éves kutatásuk során. Az síremlék 14 darab négyszög alakban elhelyezkedÅ‘ nagyméretű oszlopból áll, melyeken türk rovásírással készült feliratok találhatók.

A 2015 májusában megkezdÅ‘dött ásatásokat megelÅ‘zÅ‘en a kutatás résztvevÅ‘i úgy gondolták, hogy a türk vezetÅ‘ktÅ‘l származó feliratok és síremlékek kizárólag a mai fÅ‘várostól, Ulánbátortól nyugatra elterülÅ‘ sztyeppén fordulnak elÅ‘. Az Oszakai Egyetem professzora, Takashi Osawa által vezetett ásatásokon azonban 12 olyan feliratot fedeztek fel, melyeknek tartalma, valamint a síremlék kÅ‘darabjainak elhelyezkedése egyértelműen bizonyítják a Mongólia keleti részéhez fűzÅ‘dÅ‘ szoros kapcsolatokat a középkorban.

 

A síremlék fÅ‘ jellegzetességét a szerkezeti struktúrája adja: a kÅ‘szarkofág a síremlék középpontjában lévÅ‘ dombon található, ahol valószínűleg halottat is elhelyeztek, s ezt 12 darab, feliratokkal ellátott kÅ‘oszlop veszi körül. A feliratokra több mint 100 régi türk törzsi jelet, tamgát véstek. A most feltárt feliratok jelentik a legnagyobb ilyen jellegű felfedezést Mongóliában. A szarkofágból kiemelt elszenesedett maradványokat, birkabÅ‘rt és ló csontokat radiokarbonos kormeghatározással vizsgálták, s ennek nyomán úgy becsülik, hogy ez az egyedülálló síremlék a 8. században, a második türk kaganátus kései szakaszában épült.

 

Takashi Osawa professzor a feliratok megfejtése után azt állapította meg, hogy az eltemetett és a feliratokban megörökített személy a jagbu (alkirály) rangot viselte, amely a kagán* után következÅ‘ legmagasabb tisztség volt Bilge kagán uralkodása alatt (716-734) a második türk kaganátusban. Azt is megállapította, hogy Kelet-Mongóliában Tengri kagán uralkodása alatt (734-741) a jagbuból alakult ki a tölisz-sad méltóság (keleti területek irányítója), ami fÅ‘vezért és magas rangú hivatali tisztséget jelentett.

 

*Kagán: a türk és mongol nyelvekben uralkodói cím, a császár megfelelÅ‘je, az általa irányított birodalom a kaganátus.

 

A leletek azt bizonyítják, hogy  a Dongojn sire sztyeppe, ahol az egyedülálló síremlék romjai fennmaradtak, a régi türk kaganátus keleti területeinek központja volt, aminek pontos elhelyezkedése a kínai és mongol írásos emlékekben ismeretlen volt.

 

A síremlék rá fog világítani az uralkodók hatalmi viszonyaira a türk kaganátus keleti részén, valamint a mongol törzsekkel, kitanokkal, tatabikkal, tatárokkal kialakított politikai és katonai viszonyokra is. Ezen túlmenÅ‘en a fennsíkon található kÅ‘ oszlopok elrendezésébÅ‘l fontos következtetések vonhatók le a nomád népek vallásos gondolkodásával és világszemléletével kapcsolatban.

 

Forrás: http://www.medievalists.net/2017/12/ruins-8th-century-monument-discovered-mongolia/

8. századi síremlék romjait fedezték fel Mongóliában

bottom of page